MOHUTNÝ STROM za méně než stovku
tedy pokud si ho doma sami složíme :)

BUSCH - stavebnice stromů č. 6806 a 6807

Vedle nádraží stojí statná lípa. Strom však měl být levný, vypadat obstojně a ještě mít lehkou kostru, aby se mu nechtělo vylamovat se při přemísťování modulu. Tyto podmínky vyloučily některé malo i velkosériové výrobky a já jsem vyzkoušel stavebnice Busche kombinující plastovou kostru s přírodním materiálem. Ze své praxe je pak trochu doladil, ale o tom níže. Nyní fakta:

Stavebnice BUSCH kat. č. 6806, cena 300 - 350,- Kč, sada obsahuje:

kostry pro tři solitéry s mohutnou korunou a výškou 1x 210mm a 2x180mm,
dále dva stromy vysoké 150mm tvarem a strukturou větví velmi připomínající kaštany

Balení přírodní kytky, jež je v současné době v sortimentu mnoha výrobců i samostatně

Dvě balení molitanů - světlejší a tmavší

Stavebnice BUSCH kat. č. 6807 cena 250 - 300,- Kč, sada obsahuje:

dvě kostry 110mm a tři kostry 75mm vysoké. Mně osobně ty větší připomínají tvarem třešeň a menší jabloně. Nicméně to je ryze subjektivní pocit a natvarovat se dají jakkoliv :)

Opět balení přírodní kytky - ovšem menší než v předešlé stavebnici

Dvě balení molitanů a jedno balení zelených kuliček, pravděpodobně jablka :)

 

Níže jsou fotografie z tvorby. Všechny stromy sestavíme vždy ze dvou dílů z plastu a kořenů, naohýbáme, doplníme rostlinkami, přestříkneme matnou tmavě hnědou barvou a dále posypeme. Balení molitanu nejsou příliš kvalitní a je v nich relativně dost chuchvalců, které by mohly práci zničit. Proto doporučuji buď nacupovat ještě před posypáním nebo použít alternativu - např. mikromolitan od Heki, s kterým mám osobně jen ty nejlepší zkušenosti. Na těchto fotkách je však použit molitan z balení stavebnice. Co jsem doplnil pro výrazné zlepšení vzhledu navíc je, stejně jako u všech mojich ostatních stromů, listí od NOCHa. To sypu úplně nakonec přes molitan. Velmi oživí celý strom, vřele doporučuji vyzkoušet. Vše bylo zafixováno velmi zředěným Apekem v rozprašovači /lepidlo na tapety/. Takže nyní ze stromu už opravdu neopadne ani lísteček :) Pokud Vás postup zaujal a vyzkoušíte tyto stavebnice též, přeji krásné stromy a pevné nervy při ohýbání plastových větviček :)

Kajin

Stavebnice a její obsah

Plastové díly pro jeden strom

Před naohýbáním větviček

Vytvarovaná koruna, asi nejnepříjemnější práce - je to zdlouhavé. Plast však snese velmi mnoho, takže ho ukroutit chvíli dá :) Platí, že žádné tři větvičky nesmí ležet v jedné rovině.

Plastové kostry jsem přestříknul lepidlem ve spreji a zahustil přírodním materiálem ze stavebnice, lepší jsou menší kousky, nutno natrhat předem a doporučuji i na jedné větvičce nejdříve vyzkoušet.

Po zaschnutí lepidla je vše sjednoceno tmavě hnědým matným sprejem. Já jsem navíc dokitoval spodek kmene stromu a napojení plastových dílů do sebe.

Po prvním nanesení molitanu. Posypání nechce uspěchat, je lepší sypat na více vrstev než jednu hustou.

Po finálním nalakování Apekem a posypem listí od Nochu.

Zde ukázka ze stavebnice č.6807 - toto je onen vyšší strom, opět navíc s posypem listí od Nocha

Strom na svém budoucím místě vedle zatím neexistující budovy

Odkaz na první díl doplňků od Busche